olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Пишемо писанки

*


Звичай писати писанки прийшов до нас із давнини. На писанках зображають давні символи, обереги, побажання. Писанки залишились у нас ще з язичницької доби і збагатили кольорами найголовніше християнське свято - Великдень.

Яйце - символ джерела життя, символ всесвіту. У багатьох цивілізаціях давнини вважали, що всесвіт виник з яйця. Для християн яйце теж символ життя. Бо Христос Воскресає - повертається до життя, і дає нам спасіння - вічне життя через його Розп'яття і Воскресіння. У часі перед Великоднем особливо важливо показати діткам як писати писанки.

Писати писанки - весело і відповідально. Це прекрасна традиція, яку варто передати своїм дітям. Важливо цінувати кожен штрих створений дитиною, не критикуйте, а підтримайте її, допоможіть - у такому випадку гарантовано у дитини залишаться приємні спогади про "малювання писанок" і їм захочеться і самим писати. Знову і знову. А потім - вчити своїх діточок. І традиція писати писанки буде жити.

В писанкарстві використовуються різноманітні символи і орнаменти. Для розмальовування писанок використовується більше 100 символічних малюнків. Наприклад кривулька - це символ вічності. Знак заштрихованого трикутника - значить поле. Восьмигранна зірка, називається "ружа" - зображається з протилежних сторін і символізує світила - сонце і місяць. Якщо "руж" багато і вони дрібні - то це зорі.

Символічні також кольори писанки. Червоний колір символізує життя, радість, любов. Жовтий - місяць, зірки та врожай. Зелений колір символізує живу природу, багатство. Блакитний - це колір неба і здоров'я. Чорний - символ землі.

Існує також декілька способів писання писанок. Є шкрябанки, які вишкрябуються голкою на вже зафарбованому яйці. Є крапанки - на які капають воском і зафарбовують. Є травлені писанки на які наноситься віск а тоді їх опускають в кислоту, щоб зняти тонкий шар шкарлупи. А частина, на котрій віск - залишається випуклою. Лемківські писачки з округлою голівкою і без резервуара для воску дозволяють писати штрихами. А гуцульські писанки пишуться дуже дрібними орнаментами у теплих кольорах.Як писати писанки в домашніх умовах

Щоб писати писанки самому потрібно зовсім не багато матеріалів:

* декілька яєць (білих)
* оцет
* фарби
* віск
* писачок
* свічка
* ватні диски або серветки

Попередньо краще застелити робочу поверхню пергаментом, або папером для випічки. Тоді гарантовано, що віск не потрапить на стіл і вам не потрібно буде його потім відшкрябувати.
Писачки та фарбу можна купити у спеціалізованих магазинах.

Щоб робити писанки, варто використовувати яйця кімнатної температури. Якщо писати по яйцях з холодильника - за деякий час на шкарлупі виступить конденсат, і це зіпсує писанку.
Яйця необхідно видути. Спершу робимо дві дірки грубою голкою зверху і знизу яйця діаметром до 2,5 мм. Сильно дуємо в одну з дірок, можна скористатися пустим шприцом з голкою, повільно запускати повітря у середину яйця в одну з дірок. Миємо яйця двічі - до і після видування. Протираємо видуте помите яйце оцтом, щоб краще взялася фарба. Підсушуємо серветками і приступаємо власне до писанкарства.Потрібно закрити дірки, що залишились після видування яйця, воском - в цьому нам допоможе писачок. Писачок - це невеликий дерев'яний інструмент з металевим наконечником. Його треба розігріти над свічкою, наповнити воском. Ним і замальовуємо дірочки у писанці. Алгоритм зафарбовування писанки простий - від найсвітлішого кольору, до найтемнішого. Спочатку малюємо те що має бути біле, тоді те, що має бути жовте, тоді червоне і так далі.

Щоб не загубитися на тлі варто поділити собі писанку на сегменти. Можна це зробити простим олівцем, а потім - покрити воском. Олівцем для початку також можна скористатися, щоб намалювати головні елементи і не помилитися. Хоча ті, хто пише писанки часто, олівцем не користуються. Варто також старатися писати зображення не перериваючи лінії.У розведену фарбу варто додати столову ложку оцту, щоб фарба краще взялася. Опускаємо яйце у фарбу ложкою. Після зафарбовування промиваємо холодною водою і легко промокаємо серветкою, або ганчіркою.
Робимо це легенько, щоб нічого не стерти. Треба зачекати поки писанка висохне - і можна продовжувати. Знову замальовуємо необхідне уже цим кольором, а тоді опускаємо у темнішу фарбу.

Після написання писанки, коли уже висохне остання найтемніша фарба будемо знімати віск за допомогою свічки. Для цього акуратно підносимо писанку до вогника свічки трішки чекаємо і обтираємо серветкою розтоплений віск. У першу чергу знімаємо віск з дірок, щоб писанка не тріснула під час процесу знімання воску.

З найменшими дітками можна робити писанки - крапанки. Писання писанок - це приємно і весело, а ще - цікаво і повчально.

Tags: Творчість
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • © Як павильно, Оброкоси, чи Абрикоси ? ;)

  * Онучка : - Бабусю, та не ОбрОкоси, а Абрикоси ! Бабуся : - ОбрИкоси. - Та не ОбрИкоси, а Аб-ри-ко-си !!! - Ну ладно, ЖЕРДЕЛІ ... ;))) А це…

 • © Зливаємо воду ...

  * © Для тих хто має приватний будинок. DEFREEZE® - нетоксична рідина світло-жовтого кольору, що складається з природного гексагідрату хлориду…

 • © Велопрогулянка. ;)

  * © Сьогодні прогулялася з дачі в райцентр на велосипеді. Ну, там на базар, у супермаркети ... Проїхала не багато, всього 30 кілометрів, з зупинками…

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments