Корупційна класика - відкати менеджменту держкомпаній за закупівлі товарів і послуг за завищеними цінами
Офіційні результати роботи українських держкомпаній рідко відображають дійсність на 100%. Вони показують, скільки вдалося заробити самому підприємству, замовчуючи про ренту його численних сателітів.
Позбавити держкомпанію від зайвих грошей можна по-різному. Найчастіше підприємства продають продукцію або виконують послуги за заниженими цінами. Різницю отримує директор - у валізі або на рахунок в офшорі. Складніша варіація - фірма-прокладка, яка пов'язана з директором і / або його «політичним дахом». Вона викуповує 50-100% продукції ДП, а потім продає в рази дорожче.
Це далеко не єдиний спосіб. Наприклад, підприємство перераховує передоплату за послуги або товари, але нічого при цьому не отримує - контрагент виявляється банкрутом. Парковка аеропорту Бориспіль - яскравий приклад. Підрядник будівництва отримав передоплату в 93 млн грн, але не виконав роботи. ДП не залишилося нічого іншого, як звернутися до суду.
Корупційна класика - відкати менеджменту держкомпаній за закупівлі товарів і послуг за завищеними цінами. Контрагентом нерідко виявляється чергова компанія-прокладка.
Після впровадження системи електронних торгів реалізовувати такі схеми стало складніше, але лазівки є. Умови конкурсів іноді намагаються прописати під конкретного претендента. У грудні 2014 року завдяки скарзі данського посла вдалося зупинити тендер Адміністрації морських портів України. У документації тендеру на закупівлю фарби було прописано обов'язкова умова - фарба повинна бути в ємностях по 405 літрів. Пропозиція компанії-переможця обійшлося б державі вдвічі дорожче, ніж та ж сама фарба в банках іншого об'єму.
ЦІНА ЗАПИТАННЯ :
Прості схеми призводять до мільярдних збитків держкомпаній, знижуючи їхню конкурентоспроможність і вбиваючи потенціал.
/ LIGA.net /
Journal information