olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Іх там такі нет ? : ... "Я военнослужащий. Часть 65246 (расположена в городе Новочеркасск ... )"

*
Біля приміщення Новоайдарського районного суду Луганської області збираються нечисленні журналісти (24.11.2017). Судове засідання, на яке вони чекають, не надто афішувалося напередодні. Окрім кількох повідомлень від ЗМІ, які дізналися про нього з Єдиного реєстру судових рішень, ніяких анонсів від СБУ чи прокуратури. Тому, не зважаючи на важливе засідання, тут усього два українських та один німецький телеканали і позаштатний кореспондент "Радіо Свобода".

Конвой із обвинуваченими Віктором Агєєвим, Богданом Венгером і Даніїлом Гладковим, яких по засніжених дорогах везуть зі старобільського СІЗО, запізнюється.

Це ті диверсанти, яких ще в червні в районі села Жолобок на лінії розмежування затримали військовослужбовці 93 окремої механізованої бригади. Серед них було двоє громадян Росії Олександр Щерба (загинув від отриманих під час бою поранень) та Віктор Агєєв, а також громадяни України Андрій Стоянов, Богдан Венгер, Даніїл Гладков.

Справа набула неабиякого резонансу насамперед через те, що Віктор Агєєв нібито був діючим військовослужбовцем Збройних сил РФ, про що заявляли і найвищі українські посадовці, в тому числі сам голова СБУ Василь Грицак.

Справа Агєєва, Венгера і Гладкова була передана до суду в жовтні (Андрій Стоянов раніше підписав угоду зі слідством, визнав свою провину і вже засуджений до 6 років позбавлення волі). Проте вже без гучних заяв.

...У залі засідань у куточку біля “акваріуму” сидить жіночка, червоною ручкою щось швидко креслить і дописує в учнівських зошитах. При появі камер наполегливо просить її не знімати. Це - перекладач для Віктора Агєєва, призначена ще під час підготовчого засідання. Агєєв українську мову не розуміє.

Майже з годинним запізненням до зали по черзі заводять Гладкова, Венгера, останнім – Агєєва, він накинув на голову капюшон і ховає обличчя від преси. "А чому ви ховаєтеся?" — цікавляться журналісти. "Мне холодно", — відповідає з-під капюшону Віктор. Гладков і Венгер сміються. "У вас все нормально? Може, ви ховаєте побої?" — не запокоюємося. "Да все нормально!" — помітно дратується Агєєв.

Богдан Венгер, обвинувачений в участі в терористичній організації "ЛНР"Обвинувачені Богдан Венгер і Даніїл ГладковВіктор Агєєв ховає обличчя від камерЗахеканим, ніби з пробіжки, з великим рюкзаком, у зал забігає Олексій Мохорт, слідчий військової прокуратури сил АТО. "Пане прокуроре!" — весело вітає його Гладков. "Ви нарешті вивчили українську мову?" — парирує Мохорт.

З рюкзака прокурор дістає сім томів справи. Згідно з реєстром матеріалів досудового розслідування сторона обвинувачення заявила шість свідків. Це все військовослужбовці 93 окремої механізованої бригади, які затримували обвинувачених.

Військовий прокурор Олексій Мохарт і сім томів справи.Суддівська колегія заходити не поспішає. У журналістів достатньо часу поспілкуватися з обвинуваченими, проте всі питання сипляться тільки на Агєєва.

- Вы бы поменяли свое решение (їхати на Донбас воювати. – О. Р.) тогда, если бы знали, чем все закончится? – запитує журналіст німецького телекананлу.

- Чтобы этого не случилось?

- Да.

- Ну, не знаю... Конечно, не хотелось бы, чтобы это все повторилось и это все произошло... Но, наверное, да, поехал бы.

- А российкий консул вас посещал?

- Да, был. Один раз, недели две назад.

Представники ЗМІ намагаються поспілкуватися з Віктором Агєєвим в Новоайдарському районному суді.

Нарешті з’являється колегія суддів під головуванням судді Олени Іванової. Власне, всі три судді, які входять до складу цієї колегії, – це і є весь Новоайдарський районний суд. Традиційне для Донецької і Луганської областей перенавантаження судів – одна з причин, чому розгляд справи Агєєва і Ко може затягнутися надовго. Інша – переклад для Агєєва, який забирає багато часу. І це відчутно вже на першому засіданні, яке розпочинається з дотошного роз'яснення прав і обов'язків перекладачу, а потім перекладу прав і обов'язків обвинуваченому Агєєву.

Проте не встиг суд розпочати засідання, як з місця схопився прокурор:

- Шановний суд! У мене клопотання. Згідно зі ст. 6 і ст. 27 КПК в судовому засіданні може бути здійснено лише аудіозапис. Питання щодо відеозапису вирішується окремою ухвалою суду.

- Це клопотання чи повідомлення суду?

- Це нагадування. Я не заперечую проти аудіозапису і заперечую проти відеозйомки. Оскільки це буде заважати судовому процесу.

- В чому саме? – уточнила головуюча суддя.

- Це буде дещо сковувати і сторону захисту, і сторону обвинувачення і не в повній мірі буде сприяти повному, об’єктивному і швидкому розгляду кримінального провадження. Я заперечую.

- Зрозуміло. Обвинувачений Агєєв, ваша думка з цього приводу.

- Я согласен! – говорить Агєєв після невнятного пояснення перекладачки.

- Ні, ви не розумієте, - взялася пояснювати суддя. – Прокурор заперечує проти надання дозволу на відеозйомку судових засідань.

- Ну, если есть такая возможность, то видеосъемка, конечно, не нужна, - зрозумів суть Агєєв.

- А чому не потрібна? У вас є якість відомості, які можуть бути розголошені в судовому засіданні та несприятливі для вас в майбутньому?

- Просто не хотелось бы, чтоб снимали.

Венгер та Гладков також проти.

Захисник Венгера та Агєєва Віталій Воронко, призначений державою, виглядав дещо розгубленим у зв’язку з таким розвитком подій:

- Враховуючи думку моїх підзахисних, які заперечують проти проведення відеозйомки... Згідно з правилами адвокатської етики я повинен підтримувати їх думку. Тому я підтримую їх думку і також заперечую, — якось дуже невпевнено сказав адвокат.

Віталій Воронко. Державний захисник Віктора Агєєва і Богдана ВенгераТа новоайдарські судді виявилися прихильниками відкритості. Порадившись на місці, суд ухвалив "надати дозвіл на відеозйомку з метою належного висвітлювання та оперативного інформування про перебіг розгляду кримінального провадження". Щоправда, дозвіл надано лише "до стадії визначення судом обсягу та порядку дослідження доказів по справі".

Проте в цей день дозвіл суду особливого значення для телевізійників не мав. До розгляду справи по суті сторони процесу так і не дійшли, оскільки до суду не з’явився державний адвокат Даніїла Гладкова Володимир Гаврилюк, хоч був сповіщений про дату, час і місце розгляду належним чином. Про причини своєї відсутності Гаврилюк ні суд, ні жодну із сторін процесу не повідомив.

- Наразі продовжувати судове засідання без участі захисника неможливо, - однозначно відчеканив прокурор, турбуючись про забезпечення прав обвинуваченого Гладкова.

- Я соглашусь с прокурором, - сказав Гладков.

Небувала єдність сторін процесу того дня панувала в залі засідань ...

Засідання суду по справі Агєєва і Ко- Пане прокурор! Ви сьогодні представляє сторону обвинувачення чи захисту? – цікавлюся в Олексія Мохорта, коли судді йдуть в нарадчу кімнату.

- Прокуратура виконує свої безпосередні функції, - з ледь помітною посмішкою відповідає він.

На той момент я вже здогадувалась, з чим може бути пов’язана така дивна поведінка прокурора. Напередодні судового засідання з надійних джерел мені стало відомо, що в обвинувальному акті, переданому прокуратурою до суду, не йдеться про те, що Віктор Агєєв – діючий військовослужбовець Російської Федерації. В суді прокуратура звинувачує звичайного громадянина РФ Агєєва, який вступив до лав терористичної "ЛНР".

"Агєєв, як і решта обвинувачених, звинувачуються в тому, що вони стали учасниками терористичної організації "ЛНР". Зі зброєю проходили службу у відповідних структурних підрозділах, зокрема "народна міліція Луганської народної республіки" і зі зброєю були затримані під час виконання бойових завдань", — пояснює журналістам Мохорт.

А як же бути з гучними заявами СБУ, прокуратури, представників Адміністрації Президента, що лунали відразу після затримання Агєєва?

Пам’ятаєте, коментуючи приїзд матері Віктора Агєєва до України, голова СБУ Василь Грицак заявляв:

"Ми сподіваємось, що мама російського контрактника Агєєва та російські журналісти донесуть правду до громадян РФ щодо безпосередньої участі регулярних військ та кадрових військових і контрактників ЗС РФ на Донбасі. В інтересах самих росіян зупинити "трафик цинковых гробов российских наемников".

Більше того, сам Агєєв підтверджував українським ЗМІ, що він діючий військовослужбовець Збройних сил РФ:

"Я военнослужащий. Часть 65246 (расположена в городе Новочеркасск, это полк связи и учебный центр Воздушно-космических сил России)", — розповідав у липні Віктор.

Намагаюся з’ясувати у Мохорта, чому обвинувачення не береться доводити ці факти в суді, адже вони є принципово важливими для України. Прокурор від відповіді ухиляється, повторюючи, як заїжджена пластинка:

- В обвинувальному акті викладені обставини, які встановлені в досудовому розслідуванні.

- Тобто ви не встановили, що він є діючим військовослужбовцем російської армії?

- В обвинувальному акті викладені обставини, які встановлені під час досудового розслідування.

- Я так розумію, ви або не всі обставини встановили, або встановили не зовсім те, що завлялося напочатку? – не вгамовуюсь.

- Всі встановлені обставини повністю викладені в обвинувальному акті.

Щоправда, не під запис у нас з прокурором відбувся більш змістовний діалог:

"Агєєв звільнився з армії РФ після того, як відслужив "срочку". Сидів у своєму селі в Алтайському краї, займався рекламою, йому платити 10 тис. рублів. А в «ЛНР» пообіцяли 40 тисяч", — переконує Олексій Мохорт.

Нагадаю, наприкінці липня бойовики "ЛНР" включили Віктора Агєєва у список на обмін. При цьому вони позиціонували його саме як "ополченця" і вимагали звільнити його в рамках обміну.

Українська сторона в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи виступила категорично проти такого обміну:

"Тут позиція України однозначна — це військовий злочинець. Ми очікуємо, що влада РФ визнає його наявність в Україні, суд повинен визначити ступінь його злочину, світ повинен знати подробиці злочину, тому що це факти російської військової присутності на Донбасі", — заявляла тоді Ірина Геращенко.

Але у військовій прокуратурі, мабуть, не чули цих слів Ірини Володимирівни.

... Наступне засідання у справі Агєєва, Венгера і Гладкова суд призначив на 11:00 13 грудня. Обвинувачені в гарному настрої поїхали в СІЗО. Їх мало обходить сам суд, вони не приховують, що чекають на обмін.

Ольга Решетилова

https://olga-den-7.dreamwidth.org/154187.html

Tags: про суди
Subscribe

Posts from This Journal “про суди” Tag

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments