olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Один з найбільших "клондайків" нелегального видобутку бурштину.

^^^
"Два тижні даю силовикам для ліквідації кришування на ділянках видобутку бурштину. 90 % бурштину в Україні видобувається нелегально за кришуванням правоохоронних органів. Під’їду без охорони на одну з трьох західних областей і покажу, яким чином і хто кришує беззаконня!" — писав президент України Петро Порошенко у себе у Фейсбук ще 3 липня 2015 року.

З тих пір пройшло вже 2,5 роки, але за цей час президент так туди і не доїхав ... чомусь ...

Один з найбільших "клондайків" нелегального видобутку бурштину розташований в Олевському районі Житомирської області. Це так званий "Корабель" - кілька великих копалень, розташованих в околицях сіл Шебедиха, Обище, Сущани, Пояски. Родовища постійно змінюють свої кордони - лисини в лісі швидко ростуть, зростаються один з одним і захоплюють нові простори.

В 2015-му році при наближенні сторонніх старателі розбіглися по лісах, після дзвінка в міліцію на "Корабель" спішно приїжджало міліцейське начальство, губернатор і представники місцевої влади, які робили вигляд, що бачать "клондайк" в перший раз.

Минуло два роки, але нелегальні "клондайки" в Олевському районі так і продовжують розростатися. Тільки тепер вже під контролем правоохоронців, які за хабарі пропускають нелегалів з помпами на роботу. Причому, в цьому році, завдяки теплій зимі, бурштин копають навіть в січні, хоча взимку зазвичай не сезон.

Зараз на нелегальний бурштиновий "клондайк" біля села Шебедиха, який охороняється силами МВС, можна потрапити під виглядом старателя, через блокпост Нацгвардії і побачити копальню, де працюють копачі. Машини з обладнанням для видобутку бурштину їдуть через блокпост абсолютно відкрито, просто платять тим бійцям що там стоять за проїзд.

- Якщо зрозуміють, що ти знімаєш - нам кінець. Машину перевернуть, поб'ють. А у тебе в кращому випадку просто відберуть телефон. Тому виходити не можна. Якщо що - ти з Житомира. Документів тут ні у кого не питають, - інструктували мене перед початком поїздки, пише Денис Казанський.

Щоб зійти за старателя мені довелося накинути брудну спецівку і гумові бахіли. На "клондайк" наша група вирушила рано вранці, ще до сходу сонця. Робота на "Кораблі" починається зі світанком.

На годиннику лише 7 ранку, але на роздовбаній сільській дорозі, що веде від Олевська до сіл Обище і Шебедиха, вже жвавий трафік. В основному - це вбиті до крайнього ступеня породження радянського автопрому. Найпопулярніша машина тут - УАЗик "таблетка". Вона ж "буханець". Місткий, дешевий, а головне - прохідний транспорт, здатний пересуватися по розкислих лісових дорогах і болотистій місцевості. Також часто можна побачити "Ниви", "бобик" і "Луази".

Автомобілі йдуть один за одним. Колона з десятків машин стягується до блокпосту.

Попереду стоять люди. Кілька бійців Нацгвардії одягнені в форму, поруч з ними стоять ще якісь невідомі хлопці, один з них в масці-Балаклаві. Автомобілі гальмують біля них, потім проїжджають далі. Знімки блокпоста через скло.Своє спілкування з людьми на блокпосту водій знімати забороняє. Ми без перешкод проїжджаємо через нацгвардійців і вирушаємо до місця видобутку. Людей в січні помітно менше, ніж було навесні і влітку. Все-таки в новорічні свята бажаючих копати бурштин не так багато. На повну старателі розгорнуться тільки в квітні.

Поки їдемо до копальні, мої супутники встигають розповісти, що спочатку Нацгвардія дійсно охороняла нелегальні родовища і перешкоджала видобутку. Але потім відомому житомирському авторитету на прізвисько Пірат нібито вдалося "порішати питання" з керівництвом МВС, і видобуток знову запрацювала під спільним контролем правоохоронців і братви.

Розкисла землі виїжджаємо на "клондайк". Попереду видно машини старателів. У тому числі і той самий жовтий мінівен, який ми вже бачили на блокпосту.

Проїжджаємо трохи далі, і бачимо як кипить робота. У брудній рідині з помпами вовтузяться кілька сотень людей. У сезон старателів на великих копальнях зазвичай буває по кілька тисяч.А це так звана "фішка" - зовнішнє спостереження бандитів, виставлене на перехресті доріг. У разі наближення незнайомих авто з підозрілими номерами, людина в машині попереджає охорону на блокпосту, а ті дають сигнал старателям.Так виглядають вже відпрацьовані місця в Олевському районі, де старателі вже все перекопали. Випалена пустеля, на якій ліс знову виросте в кращому випадку через десятки років. Ці старі "клондайки" просто кидають, і ніхто не проводить на них ніякої рекультивації. Не відновлюється родючий шар, не проводиться висадка дерев.

Якби така рекультивація проводилась, то відновити знищені ділянки лісу можна було б набагато швидше.Після того, як вояж на "клондайк" був завершений, я вирішив заглянути в відділення поліції Олевська, щоб взяти коментар у місцевих співробітників МВС. Там мені вдалося поспілкуватися з начальником Олевської поліції майором Олексієм Зозулею. У відповідь на моє припущення, що Нацгвардія покриває нелегальний видобуток бурштину, Зозуля запевнив, що таких фактів немає:

- Відпрацьовували таку інформацію, але вона не підтвердилася. Підключали співробітників Овруцького міжрайонного відділення СБУ, зараз контролюємо роботу всіх постів, я перевіряю регулярно. Щодо видобутку бурштину - глобального видобутку немає. "Партизани" намагаються вискакувати, але ми реагуємо, 29 грудня вилучили 6 помп.

Насправді, для того, щоб дізнатися, йде видобуток бурштину чи ні, навіть не обов'язково їздити на "клондайк". Досить просто відкрити відповідну групу "Вконтакте" і подивитися фотографії, які викладають самі старателі.

29 декабря ... Комусь пощастило перед новим роком.Таким чином, за підсумками чергової поїздки в місця масового нелегального видобутку бурштину можна констатувати, що грабіж надр триває, як і раніше. І представники влади про це прекрасно знають, так як все відбувається за згодою співробітників МВС і у них на очах.

Реальний вихід із ситуації тільки один - легалізація діяльності старателів і спрощення процедури отримання ліцензій для видобутку бурштину. У цьому випадку діяльність старателів набуде більш-менш цивілізованої форми, а тіньові доходи бурштинової мафії будуть офіційно надходити до бюджету у вигляді податкових зборів. Заборонами ж бурштинову лихоманку зупинити не вийде. Занадто легкі і дуже великі гроші можна заробити таким чином.

Але далі розмов в справі легалізації справа так і не просунулася. Нардепи саботують голосування в Раді, крім того, нелегалів покривають і в Кабміні. Чиновники розуміють, що в разі легалізації видобутку бурштину, прокуратура, МВС, СБУ і всілякі Розенблати втратять величезний обсяг тіньових доходів. А кому хочеться втрачати валізи чорної готівки, та ще й перед виборами?

За матеріалами :https://olga-den-7.dreamwidth.org/192172.html

Tags: про бурштин, про знищення лісів
Subscribe

Posts from This Journal “про бурштин” Tag

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments