olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Соціалізм був всього лише однією з масок авторитаризму.

^^^
Цю статтю дуже жваво обговоюють у Facebook, лаються, то хай буде.;) Тим більше що мені останнім часом, як не дивно, приходили подібні думки, щодо авторитаризму. ;)))

Лицо и маска

50 років тому пленум ЦК Компартії Чехословаччини обрав новим першим секретарем ЦК КПЧ Олександра Дубчека - політика, з ім'ям якого зазвичай пов'язують Празьку весну яка тривала всього кілька місяців . Уже в серпні 1968 року війська Радянського Союзу і його сателітів увійшли до Чехословаччини, поклавши край спробам демократичного реформування соціалістичної країни без відмови від керівної ролі Комуністичної партії. Однак кілька місяців дубчековского експерименту створили світ ілюзій в країнах, що окупували Чехословаччину - світ "соціалізму з людським обличчям".

Угорське повстання 1956 року не дозволяло створити такий міф просто тому, що за своєю природою було антикомуністичним. Радянська "відлига" 50-х була прагненням відмовитися від звірячої дикості сталінізму, але про "людське обличча" соціалізму і Комуністичної партії і мови не було: вже саме звільнення в'язнів ГУЛАГу і свіже повітря в суспільному житті та культурі (все це, втім, змінилося звичною задухою епохи пізнього Хрущова) здавалися величезними перемогами. Імре Надь був готовий до демонтажу системи. Микита Хрущов дав можливість своїм підданим просто жити, а не гинути в збереженій системі, Дубчек надав чехам і словакам можливість цю систему міняти. Ось чому "Празька весна" виявилася такою привабливою.

Цілі покоління радянських інтелектуалів - від партійних референтів до діячів культури - жили мрією про її повторення в метрополії. Саме тому горбачовська перебудова сприймалася ними як репліка Празької весни - і яке ж було розчарування, коли в результаті все рухнуло: і соціалізм, і Комуністична партія, і сам Радянський Союз. Не меншим розчаруванням був і крах СФРЮ - не будемо забувати, що Тітовська Югославія, як не дивно це звучить сьогодні, була як би самостійною частиною міфу про Празьку весну. Всіх хто їхав до цієї соціалістичної країни з однопартійною системою в СРСР перевіряли як тих хто відправлявся на Захід. А радянські інтелектуали зітхали: адже можна ж жити в соціалістичній країні з Союзом комуністів і при цьому не підкорятися Кремлю, вести власну зовнішню політику, дозволяти громадянам жити і працювати на Заході. Але ні, Югославія не була їхньою мрією. Вони мріяли саме про повторення Чехословаччини Дубчека. Про те, що Радянський Союз коли-небудь стане схожий на СФРЮ, боялися навіть мріяти. А Югославія взяла - і впала. Та ще так криваво, так страшно, наче й не було десятиліть правління Йосипа Броз Тіто. Звичайно, його соціалізм важко так от одразу взяти і назвати "соціалізмом з людським обличчям", але це точно не було обличчя Леоніда Брежнєва і навіть Густава Гусака.

З часу початку і закінчення чехословацького експерименту пройшло п'ять десятиліть. З часу краху радянського соціалізму - майже три. Це достатній час для того, щоб зробити ще один важливий висновок - справа була зовсім не в соціалізмі, а в самому характері суспільств, які пережили десятиліття огидного тоталітарного правління. Не будемо приховувати, що "соціалізм з людським обличчям" багатьма сприймався як якась хитрість. Ось нехай він побуде з людським обличчям, дозволить чесні вибори - і ми його на цих виборах переможемо і будемо жити з людським обличчям без всякого соціалізму. Ну ось, перемогли без будь-якої хитрості, пішов соціалізм. І що ж?

І виявилося, що авторитарний режим в Росії відновлюємо без всякого соціалізму, просто зусиллями колишніх (і вічних) чекістів і їхніх союзників-підприємців, які зовсім не жадають ніякої демократії. І виявилося, що гнана при комуністах церква, якій всі так співчували і в моральну роль якої після краху комунізму так вірили, може спокійно стати частиною нової-старої системи управління. І виявилося, що звільнена від партійної опіки російська творча інтелігенція буде так само підлабузницькі заглядати в очі нової влади і очікувати від неї похвали, нагород і грошей. І виявилося, що для агресії і брехні ніякий соціалізм зовсім не потрібен. Для політичних в'язнів - зовсім не обов'язковий. Для контролю над волевиявленням громадян - не обов'язковий. Що може бути такий же, по суті, режим, без будь-якої ідеології. І також, з приватною власністю. Чому б і ні?

Але хіба справа тільки в Росії? Хіба не помічаємо ми, що відбувається в колишніх соціалістичних країнах, позбавлених і від радянської опіки, і від комуністичних партій? Хіба не спостерігаємо зачатки карикатурного авторитаризму в країнах Вишеградської групи, які ще недавно здавалися багатьом прикладом реформ? Саме в цих країнах керівна і спрямовуюча роль комуністичної партії потроху змінюється керівною і спрямовуючою роллю партійного вождя, "начальника" або "регента". Та що там говорити: на всьому просторі Центральної і Східної Європи єдиними країнами, в яких можна розраховувати на альтернативну зміну влади, залишаються засуджувані на Заході за надмірну корупцію Румунія і Україна! Ризикну висловити крамольну думку: саме ця тотальна корупція, яка передбачає конкуренцію інтересів і можливостей, і не дозволяє встановити в цих країнах класичний східноєвропейський авторитарний режим, який неодмінно восторжествує після успіху антикорупціонерів.

Так що справа виявилася зовсім не в соціалізмі, а в авторитаризмі - соціалізм був всього лише однією з його масок. Крах соціалізму дозволив ці маски зняти, і під ними виявилися, як це часто буває після маскараду, такі різні, але все ж - пики.

Виталий Портников

Tags: автор : В. Портніков
Subscribe

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments