olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Спробуємо второпати, що ж воно коїться довкола.

*
Американці ліквідували іранського генерала Касема Сулеймані і після цієї, в принципі малопримечатєльної події, світ не на шутку збаламутився, здійнявся неабиякий галас, багато хто навіть заговорив про початок третьої світової війни.

Не злякалися лише Китай, Ізраїль та Україна.
Китай – бо він у доміку і йому пофіг, Ізраїль – бо завжди готовий до відсічі, а Україна - бо українські експерти й так давно знають, що все пропало. Правда, не встигло человечество як слід злякатися, як Трамп оголосив про досрочну победу, війну зупинив, человечество з полегшенням видохнуло. І тепер намагається второпати що ж то було. Тож користуючись, поки в емоціях образувалася оперативна пауза, дід із вашого дозволу теж вискажеться. Якщо комусь цікаво – заварюємо собі кави чи чаю і вмощуємося зручненько. Ітак.

Неабияка тривога, яка сколихнула планету у перші дні 2020 року пояснюється дуже простою причиною. А саме - незмінною успішністю зовнішньої політики президента США Дональда Фредовича Трампа. Котрий, як усім добре відомо, за якихось три роки свого президенства вирішив практично усі застарілі глобальні проблеми, які накопичувалися роками і десятиліттями: Північна Корея уже без’ядерна, у Венесуелі режим Мадуро повалено, у Сирії торжествує демократія, з Китаєм усі питання врегульовано, НАТО згуртоване, а стосунки між США та ЄС як ніколи міцні. Містеру Трампу вдалося навіть територію США трошки збільшити завдяки успішній купівлі острову Гренландія - ось така містер Трамп проворна хазяєчка, все в неї гарненько зроблено, віздє порядок, усюди підметено та прибрано. Тож напередодні нових президенстьких виборів невирішеними залишилися по суті лише дві проблеми – глобальне потепління та Іран. Містер Трамп спочатку надумав зайнятися екологією, але з опаскою глянувши на Ґрету Тунберґ вирішив, що безпечніше буде зайнятися Іраном. І він ним зайнявся.

«Якщо містер Трамп і іранську проблему вирішуватиме так само елегантно, як попередні, то тоді точно до світової війни недалеко» – не на шутку стривожилися глави государств і правітєльств, та хором заявили про свою глубокою озабоченность. Що в перекладі з дипломатичної означає «етожепіздєцгражданє». Про свою глубокую озабоченность хором оголосили і Макрон, і Меркель, і політичне керівництво НАТО. Глубоко озаботився даже Хуйло, у якого своя війна з поляками, йому ж у травні цього року знову брать Берлін. А тут Трамп із своїми безпілотниками.

Таким образом, не буде перебільшенням сказати, що глубоко озаботилися фактично усі глави государств і правітєльства світу, окрім, як завжди, Китаю, Ізраїля та України: товариш Сі Цзиньпін спокійно п’є чай та вичікує, Бібі Нетаньягу висловив США рішучу підтримку і скликав воєнний кабінет. Ну а пан Зеленський глубоко не озаботився, бо ще напередодні беззаботно поїхав святкувати різдвяні канікули в рідне місто Кривий Ріг. Яке за сім місяців його президенства чудесним образом преобразилося і стало поразітєльно схожим на Оман. Потом оказалося, що президент з родиною таки дійсно колядує в Омані, у мережах вибухнув скандал, перебіг якого діда не цікавить, бо наперед ясно, що у всьому винувата попередня влада і лічно Порошенко, який відімо і підмінив Зеленському авіаквитки. Але повернімося до Ірану і до питання чи планувалася війна. І чи дійсно Трамп її учора скасував.

Насправді війна між Іраном і США уже йде. І розпочалася вона не вчора, а ще далекого 1358 року. За іранським календарем, звісно. Тобто 40 років тому. Саме того року іранські революційні повстанці висунули перед США вимогу видати їм втікача, лєгітімного шаха Резу Пехлеві, а щоб їхня вимога лунала якомога переконливіше, захопили американське посольство в Тегерані. З тих пір американці й іранці постійно воюють, однак що прикметно – протягом 40 років до прямих боєзіткнень між регулярними арміями двох країн справа жодного разу так і не дійшла. Чому? Бо вони ж не ідіоти. Маю на увазі керівництво Ірану. Принаймні на брак інстинкту самозбереження богобоязливі іранські аятоли ніколи не страждали, тому усі вони живуть довго, в комфорті і помирають при доброму здоров’ї власною смертю.

Підстав вважати, що зараз, на порозі просвещонного ХV століття, керівництво Ірану колективно здуріло та вирішило покінчити життя самогубством, немає ніяких. Тому вся причина теперішнього замісу, як дід собі думає, в тому, що іранський генерал Касем Сулеймані нєсколько увльокся. Бо зазнався, потеряв зв’язок з реальністю і вирішив, що схватив Аллаха за бороду. А Аллах оказався не фраєр. Поясню, що маю на увазі.

Генерал Касем Сулеймані довго і доволі успішно грав на суперечностях, які панують в геополітичному гадюшнику Близького Сходу і на якомусь етапі склалося враження, що після довгого періоду поразок шиїтський світ перейшов нарешті у тріумфальний наступ – у Сирії алавіти зберегли своє хай формальне, але панівне положення, а в Іраку нарощують своє домінування дружні Ірану іракські шиїти, яких в країні 60%. Американці, яким набридло ризикувати життями своїх солдат мирячи гарячих іракських парнєй, свою військову присутність в Іраку мінімізували та перейшли до інших педагогічних методів впливу, зокрема фінансових. Генерал Сулеймані неабияк зрадів і вирішив, що американці здулися, ось він реальний шанс перетворити Ірак, у по суті колонію Ірана, як це заповідав великий Хомейні.

Обрадуваний цим висновком хаджі Сулеймані побіг до аятоли Алі Хаменеї та навішав старенькому 80-річному дідусю на вуха локшини про тріумфальну ходу передових шиїтських ідей в регіоні та світі, не забувши підкреслити при цьому і свою скромну роль. А заодно переконав аятолу і у слабкості американців, яких тепер треба лише трошки підштовхнути і вони дременуть з Іраку. Зачарований баснями хвацького генерала аятола глянув на нього закоханими очима, після чого Касем Сулеймані і отримав у своє безконтрольне розпорядження серйозні ресурси і навіть перспективу уже за рік стати президентом Ірану. Парень шол к успеху.

Але обладая характером авантюрним та дєрзким вирішив ще більше ускорить собитія та почав підштовхувати уходящих американців у спину. Організована і озброєна Іраном Катаїб Хезболла активізувала обстріли американських баз, американські ж військові, клянучи дурість командування у Вашингтоні, сердито відбивалися. Та вимагали від Трампа або виходу з Іраку, або збільшення контингенту. Бо ця невизначеність усіх уже задовбала. Трамп щоразу дратувався і вже був готовий взагалі вийти з Іраку нахер, аж тут геніальний стратєг Сулеймані совершив ошибку ужасную. Бо взяв і напав на посольство США в Багдаді. А така ідея могла прийти в голову лише душевно не дуже здорової людини. Бо напад на посольство – це гарантована війна. Ніяка держава напад на своє посольство ніколи не простить. Даже така великодушна, як США.

Посольство США в Багдаді – то не елегантна вілла з квітами на балконі, де старенький посол любезнічає із чарівними секретарками. І яке охороняють два ліниві нічні сторожі. То величезна, зусібіч огороджена територія, яку обороняє невелика, але до зубів озброєна і дуже боєздатна армія. Включно з бойовими гелікоптерами та системами ППО. Американці безнастанно укріплюють своє посольство вже 16 років поспіль і зараз то серйозна цитадель, для успішного штурму якої генералу Касему треба було б провести військову операцію із задіянням артилерії, авіації та кількох бронетанкових дивізій. Однак, судячи з усього він і не збирався брати посольство штурмом. Він просто перевіряв больовий поріг містера Трампа, про якого давно вирішив, що той слабак і здується при першому ж трупові американського дипломата. А містер Трамп не слабак. І не силач. Містер Трамп – шоумен.

Тому, коли в новорічну ніч американці побачили кадри штурму їхнього посольства в Багдаді, а генерали з Пентагону запевнили містера Трампа, що придурка Касема Сулеймані вони ліквідують швидко і красиво, а хлопці з ЦРУ на знак згоди мовчки кивнули головами, очі містера Трампа загорілися зловісним блиском. Він живо уявив собі як красіво виглядатиме на телеекранах усього світу і скільки отримає лайків у своєму твітері. Тож коли така думка посєтіла голову містера Трампа, песєнка Сулеймані була спета, гороскоп сложився не в його пользу. Що було далі – ми всі бачили, включно із громогласними прокльонами, які лунали з Тегерану, обіцянками страшной месті і з пикою глубоко обеспокоєного Хуйла. На якого бездоганна дія американських безпілотників проізвела особливо глубоке, неізгладіме впечатлєніє.

Таким образом, ми є свідками не початку і не закінчення війни між США та Іраном. А лише її чергового загострення. Заявивши учора, що Іран здувся і всьо, містер Трамп теж нєсколько поспішив, бо Іран іще й не відповідав. Удари ж по американських базах в Іраку, від яких американці героїчно відбилися, то… як би краще сказати… деяке перебільшення. А грубо виражаючись - туфта для непосвящонних. Обстріли американських баз кустарними ракетами відбуваються в Іраку постійно і регулярно, там то справа буденна. Ракети ті автоматично відстрілюються ще на підльоті, тому зазвичай втрат американці й не несуть. Думаю, і учорашній обстріл, так прорекламований Трампом, був звичайною самодіяльністю місцевих шиїтів, а не справжньою відповіддю Тегерана.

По-справжньому Тегеран ще напевно відповість. Як саме? Не знаю. Але маловірогідно, що удар завдаватиметься по території США чи по Ізраїлю. То практично гарантована війна із сумним для іранського керівництва фіналом. Правда, що потім із тою перемогою над Іраном робити – ось питання, відповіді на яке серйозні люди у Вашингтоні не мають. Удару ж по Європі та кшталт терактів у європейських містах Іран теж навряд чи завдаватиме – бо це теж швидкоплинна війна тільки вже не лише силами США й Ізраїля, а всього НАТО. Тому обізнані в іранській темі експерти схиляються до думки, що Тегеран зосередиться на ліквідації одного або кількох високопоставлених американців, які за статусом могли би бути рівними генералу Сулеймані. А це може трапитися не завтра й не післязавтра, а через рік чи два. Скоріше за все навіть після президентський виборів у США - кажуть оті експерти, які запевняють, що в Тегерані чудово розуміють реальну небезпеку потужного удару з боку США та Ізраїля, і зараз намагатимуться нікого зайвий раз не дратувати та не провокувати.

Учорашня катастрофа українського Боїнга в Тегерані – подія безперечно жахлива. Але навряд чи то відповідь Ірану. Втім, гадати чи це трагічна випадковість, чи прямий наслідок протистояння між США та Іраном, дідусь не буде. На цю мить ми не знаємо справжніх причин трагедії, тому експертам доречніше не спекулювати на цій болісній темі, а висловити родинам загиблих щирі співчуття і чекати на результати розслідування.

Однак, трапилася ця сумна подія в обстановці справжнього воєнного психозу, який охопив планету і Україна, на жаль, знову згадується в усіх світових новинах. І по СNN і на Аль Джазірі, і на решті світових каналів зарясніло «Ukraine. Breaking News». Повилазили усякі коментатори, які знову згадали, що імпічмент Трампа почався через його телефонну розмову із Зеленським, який якраз зараз чомусь перебуває в Омані і чи не має тут якогось зв`язку. А подібне приплітання України до серйозного замісу мені особисто дуже не подобається.

Тепер про Росію. Про яку кажуть, що у всій цій історії переможцем є Хуйло, який отримав чудовий простір для посередництва і всьо такоє прочеє. Ну да… Друг Хуйла Трамп пристрелив друга Хуйла Касема Сулеймані, а потом поплескав Хуйла по плечу і назвав його прекрасним парнєм.

Насправді ужастіки, що внаслідок конфлікту між Іраном і США Росія посилить свою присутність на Близькому Сході, і зокрема в Іраку, дідусь сприймає з іронічною посмішкою. Хоча б тому, що Росія з Іраку ніколи не виходила і була там присутня завжди. Навіть після 2003 року. Американці їх звідти не виганяли, тому росіяни мали змогу й далі гарненько собі нести в Іраку збитки і на видобуткові нафти, і на обслуговуванні теплоелектростанцій, і навіть на постачанні зброї та боєприпасів. Збільшиться російська присутність - значить зростуть і збитки, бо Ірак – то прорва, куди завжди з гуркотом провалювалися усі вкладення і СССР, і пізнішої РФ. І до речі, вбивають в Іраку росіян так само залюбки, як і будь-яких інших чужинців, та й не лише в Іраку. Чому ж Москва так вперто прагне усюди посилити свою присутність? Відповідь одна – понти.

Втім, гасло «понти наш парус» не зовсім чуже й для прагматичних американців. Тому, думаю, американці з Іраку теж нікуди підуть. Принаймні зараз, коли такий вихід нагадував би втечу. Рішення парламенту Іраку юридично нікчемне, то не більше ніж емоційна політична заява. Для виконання урядом не обов’язкова. А уряду Іраку американці уже якось зуміють розтолкувати шкідливість емоцій у міждержавних стосунких. Однак головне – США можуть піти з Іраку лише своєю доброю волею у слушний час. І ніколи під примусом. Так дійсно, Трамп перемагав на минулих виборах під гаслом повернення американських військ додому, бо засиділися хлопці за кордоном і стомилися. Ну що ж, тепер хлопці відпочили.

І на завершення - із головних уроків сорокалітнього протистояння між Сполученими Штатами та Іраном полягає в тому, що їм посередники не потрібні. Посередники потрібні, коли сторони хочуть миритися. А ні Іран, ні Америка замирятися не збираються, тому той, хто спробує між ними грати, гарантовано програє. Не випадково, і арабські країни, і європейці, і тим паче Китай завжди тримаються від тих американо-іранських обіймів подалі, бо ще придушать к лихій годині. Грати ж на американо-іранських суперечностях намагаються лише дурні і той же Саддам Хусейн багато що міг би розказати Хуйлу на цю тему, але до наших днів не дожив. Бо скінчив свої земні дні під задоволені посмішки і в Вашингтоні, і в Тегерані. Отже, єслі Хуйло щось собі там надумав, то нехай не стісняється. А ми посміємося.

Зберігаємо бадьорий бойовий дух, тримаємо кулаки за полонених і усіляко допомагаємо Армії і Флоту України.

І слєдім, щоб віздє був порядок! А не то, шо січас :)

P.S. Все таки висловлюся. Про Оман. Мені все одно, де політики проводять свій вільний час. Але… От що йому заважало провести свята в Україні? Поїхав би з родиною кудись на віддалену прикордонну заставу в Карпатах і подивився, як там наші прикордонники несуть службу. Попарився б із ними у лазні, поки перша леді з їхніми дружинами готувала б святковий стіл, а діти бавилися у сніжки. Не хочеш у Карпати, то поїдь у Канів, зводи родину на могилу Шевченка, побудь там наодинці, подивись на Дніпро, подумай. Просто так, без піару і без преси. Для себе. Ти ж таки президент цієї країни. Так ні ж – обов’язково лише за кордон і тільки на пафосний курорт. Мода в них така – куршевелі та всякі мальдіви. Нас же із вами вчать, як нам Україну любить. А потім обіжаються. Ну як діти, чесне слово ;)

Свирид Опанасович.

Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/398955.html

Tags: s.o., політика (між-на)
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments