olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

© Сьогодні - Касіянів день. На кого Касян гляне - лихо тому буде ...

*
© У селі, де я народилася з острахом відносилися до цього дня. Мама завжди казала : " Лихо тому буде, на кого він гляне, аж чотири роки. Якщо гляне на людей — буде багато людей помирати, гляне на тварин — падіж худоби буде, гляне на поля, або сади — не буде врожаю.

Цього дня, без особливої потреби не годиться з дому виходити. Особливо удосвіта, щоб не потрапляти під лихий погляд цього святого. " На Касяна, навіть собака в будці сидить, а люди з хат виходили лише щоб худобу попорати ".

- А чому святий Касян такий злий ?, - запитувала я у мами. І тоді мама розповідала :
- Не завжди був Касян таким лихим. А сталося одного разу таке. Святий Касян і святий Микола ішли одного разу полем. А діло було, у травні, і якраз після дощу. На дорозі траплялися ями з неймовірною багнюкою, бо дороги ж тоді ґрунтові були. А під ту пору вже добра трава наросла, і люди косили її для домашньої худоби. Ідуть вони, аж дивляться, а попереду на дорозі, у багнюці застряв добряче нагружений свіжоскошеною травою віз. Не під силу коневі його з міста зрушити. А поруч з конем, стоїть молодий парубок, господар коня і журиться.

Побачили Микола з Касяном таку пригоду, а Касян і каже : "І чого було їхати по траву, коли бачив що хмари чорні піднімаються з-за горизонта ? А тепер журиться посеред поля. Йолоп !" Не відповівши нічого Касяну, Микола швиденько підбіг до парубка, і вони разом, підклали під колеса хмизку із всюдисущого терну, і допомогли конику зрушити з місця воза, та витягти його з ямки з багнюкою. Парубок подякував доброму чоловікові, не підозрюючи що то насправді святий був, поділився з Миколою радістю що далі дорога вже краща і худобі в ясла тепер буде що на ніч покластй, та й поїхав собі додому.

Касян спостерігав за Миколою і глузувато посміхався. Пішли вони далі.

Аж тут на небі, просто над ними, з'явилася величенька срібляста хмарина, і з неї пролунав приємний чоловічій голос:

Ви хлопці, я бачу, хоч і святі, але ж такі різні ! І кожен з вас за свої вчинки буде мати свою винагороду. Ти , Миколо, будеш мати два дні на рік, коли тебе люди будуть згадувати добрими словами, і вшановувати. Один день навесні, коли природа вже прокинеться, і один на початку зими, коли природа впадає у зимову сплячку. А ти, Касяне, будеш мати одне свято, на чотири роки ...

На цих словах голос стих, а хмаринка розтанула, ніби і не було.

Зачепило таке повідомлення Касяна. Зачаїлися в його душі дві сутності, Заздрість і Образа, які найбільше проявляють свій вплив на Касяна саме у його свято. З тих пір і насилає своїм поглядом Касян лихо, навіть без своєї на те волі, на все, на що впаде його погляд.

Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/425902.html

Tags: Свята з давен
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments