olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Так ось хто нахабно їсть мої лілії !

*
І звучить, і саду шкодить. Як боротися з цибулевою тріщалкою.

Як позбутися шкідника рослин цибулевої тріщалки або цибульного листоїда. Зовнішній вид комахи, хімічні і народні засоби знищення цибулевих тріщалок.У червні на садовій ділянці часом з'являються досить симпатичні червоні жучки. В народі за яскраве забарвлення їх називають пожежниками. Але, попри милозвучну назву, це насправді шкідники — цибулеві листоїди або цибулеві тріщалки. Їх потрібно терміново знешкодити поки жучки не знищили ваш часник, цибулю і улюблені квіточки.

Як виглядає цибулева тріщалка

Зразок тріщалки ви можете бачити на фотографії. На перший погляд, цей жучок досить нешкідливий, його можна побачити в основному на часнику, цибулі, ліліях чи конвалії. Якщо підійти до комахи ближче, вона видасть характерний скрипучий звук і, прикинувшись мертвою, звалиться на землю.

Деякі садівники знають, що іноді на лілії або часнику з'являються огидні, вкриті слизом з власних екскрементів личинки — то і є потомство червоного жука.

Основної шкоди цибулинним культурам тріщалки наносять в червні-липні. Розвиток личинок триває 16-24 дні, протягом яких вони об'їдають листя, після чого зариваються в ґрунт і заляльковуються. Через 2-3 тижні з лялечок знову з'являються нові пожежники. Зимують вони під рослинними залишками.

Жучки відносяться до сімейства листоїдів, підродини тріщалок. Нам найчастіше зустрічаються цибульна і лілейна тріщалки. Вони дуже схожі між собою, дещо відрізняючись забарвленням: цибульна — оранжево-червона, а лілейна — яскраво-червона. У цибулевої тріщалкі вуса і лапки червоні, у лілейної — чорні, черевце в обох чорного кольору.

Жуки відкладають яйця з травня до липня. Яйця овальні, гладкі, блискучі, спочатку жовті, перед виходом личинок буріють. Самки розміщують їх невеликими групами або рядами, по 6-17 яєць на нижній стороні листя (одна може відкласти 200250). Прикріплені яйця слабкі і відвалюються навіть при легкому дотику.

Цибульна тріщалка. Як позбутися

Боротися з тріщалками так само складно, як і з їх близьким родичем — колорадським жуком. Застосовувати хімічні засоби проти дорослих комах безглуздо: завтра прилетять нові, а на яйця хімічні препарати не діють. Тому дорослих тріщалок і їх яйцеклади ефективніше збирати вручну. Краще для цього озброїтися рукавичками, бо, відчуваючи небезпеку, вони не тільки тріщать, але і виділяють крапельки отруйної рідини (гемолімфи). Саме вона робить жуків непридатними в їжу для птахів.

Хімічними засобами можна і потрібно знищувати личинок. Найкращий термін проведення обробки — період їх масової появи — середина червня — початок липня. На квіткових посадках (лілії, геацинти та інші цибулинні) можна застосовувати ті ж препарати, що і проти колорадського жука (Моспілан, Танрек, Антижук, Іскра, Зубр, Командор, Командор Максі, Апачі, Блискавка, Актара тощо). Але вдаватися до хімії варто тільки при реальній загрозі для вашого квітника. Якщо бачите лише кілька личинок, їх краще зняти вручну разом з пошкодженими листками.

Як боротися з цибулевою тріщалкою народними засобами

З цибулею і часником справа йде складніше, оскільки задіяти хімічні препарати на їх посадках у цей період вкрай небажано. Цибулю вже прибирати скоро і просочувати її хімікатами перед укладанням на зберігання зовсім ні до чого. Допомогти може обприскування посадок цибулі і часника настоєм полину або живокосту.

Готують настій так: відро дрібно нарубаної свіжої трави або 700-800 г сушеної заливають холодною водою і настоюють добу, потім кип'ятять 30 хв. Перед використанням розбавляють вдвічі. Для кращого ефекту перед обприскуванням у розведений настій потрібно додати трохи якогось мильного розчину: миючий засіб, недорогий шампунь, рідке мило і т. п.

https:/ukr.media/garden/393985/

Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/449946.html

Tags: Сад : Захист рослин
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo olga_den_f март 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments