olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Нацбанк без голови: захоплення останньої незалежної інституції

*
У п'ятницю ввечері український парламент відправив у відставку голову Національного банку України Якова Смолія. Цю відставку не можна було назвати передбачуваною: термін контракту глави Нацбанку закінчувався лише в 2025 році. Однак Смолій вважав за краще покинути посаду за власним бажанням, заявивши про систематичний політичний тиск на керівництво банку.

І хоча пізніше тепер уже колишній голова НБУ звинуватив у цьому тиску насамперед представників депутатського корпусу, проте багато спостерігачів в українській столиці впевнені, що у Смолія, який очолив Нацбанк ще в 2018 році, не склалися стосунки з новим президентом країни Володимиром Зеленським.

Після того як Зеленський встановив контроль над парламентом і урядом країни, Національний банк залишався, по суті, єдиною інституцією, яка могла хоча б теоретично проводити самостійну політику і захищати державу від популістських намірів. Саме тому в кінцевому рахунку вдалося домогтися нових домовленостей з МВФ і продовжити співпрацю з іншими фінансовими інститутами.

До речі, говорячи про політичний тиск, Яків Смолій згадує про направлення до Конституційного суду так званого «банківського» закону, який робить неможливим повернення раніше націоналізованих банків їх колишнім власникам. Проти прийняття цього закону виступав всесильний олігарх Ігор Коломойський, який залишається важливим партнером президента Володимира Зеленського.

Однак на прийнятті закону наполягали в МВФ і президент був змушений його підтримати - без цього закону не було б нового траншу, а без нового траншу настав би дефолт. Однак відразу ж після того як домовленості з МВФ було досягнуто, був запущений процес, який може привести до скасування вже прийнятого законодавства. А відразу ж після того як надійшли перші гроші від МВФ, з'явилася заява про відставку голови Національного банку.

Відставка ця була сприйнята міжнародними партнерами України з рідкісною одностайністю. І в Єврокомісії, і в МВФ, і в «групі семи» попереджають, що незалежність Національного банку залишається важливим досягненням українських реформ і головною умовою для продовження фінансової підтримки України. І в цій ситуації Володимир Зеленський постає перед непростим вибором. Якщо на зміну Якову Смолію прийде людина з такою ж незалежною позицією, це не дозволить запустити на повну потужність друкарський верстат.

А без цього друкованого верстата держава просто не зможе виконати свої соціальні зобов'язання, почнуться систематичні невиплати зарплат і пенсій і - як результат - соціальний крах і дестабілізація країни. Але якщо забезпечити контроль над Нацбанком, то не вдасться отримати нові гроші, необхідні для виплат по боргах. А це знову-таки інфляція, перетворення гривні в нічим не забезпечений папір, соціальний крах.

Звичайно, можна пустити на підтримку курсу гривні валютні резерви, накопичені попередниками. Але тоді це просто буде відкладена смерть української економіки. А розраховувати на професійний підхід, який дозволив би зберегти стабільність валюти і одночасно забезпечити соціальні зобов'язання і економічне зростання, поки що не доводиться.

Яким виявиться вибір українського президента, ми дізнаємося тільки після призначення нового глави НБУ. Володимир Зеленський вже проводив з цього приводу нараду зі своїми соратниками і підкреслив, що забезпечення незалежності Нацбанку залишається для нього пріоритетом. Залишається тільки зрозуміти, що глава держави розуміє під такою незалежністю.

Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/462275.html

Tags: автор : В. Портніков
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments