olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

© Щедрівочка щедрувала ... ;)

*
© Ось і прийшла Щедрівочка.

Щедрівочка щедрувала, під віконце підбігала,
господарів викликала, зі святами їх вітала, та здоров'я їм бажала. ;)


Моє дитинство проходило за часві "совка". У школі казали що Бога немає, що то все вигадки імперіалістів ;)), а вдома у кутку вітальні завжди, скільки себе пам'ятаю, висіла ікона, прикрашена рушником, який мама вишивала власноруч, спеціально для окраси ікони.

До церкви мама не ходила. Та і як вона могла туди підти, якщо у церквах на той час були склади ? А от прочитати Отче Наш - то святе. Його читали завжди, будь-де, на всяку потребу. І обряди виконувалися не дивлячись ні на який атеїзм. Атеїзм, то десь там, за двором, а то і взагалі за селом. А у дворі і у хаті Бог був присутній завжди.

У Святвечір перед Різдвом носили вечерю хрещеним батькам, а хрещені за вечерю винагороджували подарунками. Зазвичай дівчатам дарувли кульок з цукерками та печивом, пряники-панянки, і відріз тканини на нове плаття для літа.

Переддень Нового Року за старим стилем, у нас називали Щедрівкою, і починаючи з раннього вечора ходили щедрувати. Щедрували і діти, і дорослі, тільки діти щедрували раніше, поки ще не смеркло, а дорослі ходили вже як стемніє. Ходити щедрувати годилося дівчатам. Хлопці також бігали щедрувати, але господарі пускали щедрувати або самих дівчат, або в першу чергу дівчат, а потім уже і хлоп'ят. Пов'язано це з віруванням у те, що якщо пощедрують дівчата, то у худоби і птиці у приплоді будуть переважати самички, а самців буде менше, що завжди було бажано господарями.

У піснях-шедрівках зазвичай вихваляли господарів домів, яким щедрували, і бажали здоров'я та достатку, наприклад :

А в нашого пана, пана та Івана,
Стовпи золотії й ворота новії !
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям, на здоров'я !


Або така щедрівка, якій багато столітть, її співали ще наші пра-пра-пра-...-бабусі і дідусі, і передавали кожен своїм дітям :

Ой сірая зозуленька усі сади облітала.
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !

А в одному й не бувала.
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !

А в тім саду Місяць сходить !
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !

Місяць Ясний - то господарь.
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !

Поруч Зірка - його жінка !
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !

Ще дві зірки - його дітки !
Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір !
Добрим людям на здоров'я !


Господарі слухали щедрівки, і давали винагороду у вигляді цукерок. А ще у вигляді "панянок" та "коней" - то такі пряники були, власної випічки, у вигляді силуета панянки, або силуета коника, іноді давали і гроші, але не завжди.

Пряники - панянки пекли у вигляді жіночого силуету, а розмальовували вже хто як міг, у кого на скільки дозволяла власна фантазія. На фото панянки майстрині з Полтавщини, Оксани Дорошенко.

Ось такий сьогодні день.
Веселої всім Щедрівки ! Та смачних пряників - панянок ! ;)))
Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/520445.html

Tags: Свята з давен
Subscribe

 • Про Яценюка.

  Слідчий комітет РФ стверджує, що Яценюк воював ще в Придністров’ї ... вбивав руських солдат ... Це ж виходить з 15 років ! То чому він не на…

 • Чудні росіяни ...

  * Там, за поребриком, щось як вічубучать, так і на вуха не натягнеш. За їхнєю версією наш кролик Сеня ( Яценюк ), виявляється, на повному серйозі…

 • Терезия Яценюк – прапраправнучка основателя хасидской Гурской династии

  * Как известно, стремительный взлет Арсения Яценюка начался, по сути, с декабря 1998 года. Тогда Арсения на корпоративной новогодней вечеринке…

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments