olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

© Пірнати в ополонку, чи не пірнати ?

*
© Коли моя мама вперше почула про те, що на Водохрещу бажано пірнати у крижану воду у відкритих водоймах, вона сказала : "Тю ! Не чула такого ніколи ! ;)) Воду святити ходили, і мама ходили, і бабуся, і прабабуся, а от щоб стрибати у крижану воду - такого не пам'ятаю ! ;)"

У нас напередодні Водохрещі, вранці варили кутю, ставили її на покуть, а біля покуті влаштовували дійсво закликання квочок. Одна з жінок ( зазвичай хтось із дітей, а якщо дітей не було, то будь яка жінка з родини ), присідала біля покуті, і починала квоктати і кирчати, зображуюючи квочку. Це дійство виконувалося для того, щоб навесні курки квоктали, сідали на яйця і висиджували та виводжували курчаток. ;)

В цей день, 18 січня, цілий день нічого не їли, аж до самого вечора, а вечерю починали з куті. Стіл накривали пісними стравами.

Потім, 19 січня, на саму Водохрещу, вставали удосвіта і йшли по свячену воду. Поки не принесуть свяченої води, і не напоють нею всіх членів сім'ї, не дозволялося ні їсти ні пити. Особливо за цим стежила наша бабуся, моя прабабуся. Якщо вона помічала, що хтось щось їстівне взяв до рота, то примушувала все виплюнути і помити ( прополоскати ) у роті. Ось так строго було ! ;) Але в крижану воду, ніхто не занурювався.

Вперше я побачила як люди занурюються у крижану воду по телевізору, і запам'ятала я, в першу чергу, занурення Ющенка, і ще з ним якихось депутатів. ;)))

Тому для мене занурення в ополонку є дійство нове і я його не відчуваю обов'язковим. ;) Раз у наших краях так робити було не прийнято, то значить це обряд не наш. ;)))

А водички сьогодні ввечері я з однієї криниці вже набрала. Погода була прекрасна, тому дома всидіти було складно. ;) А завтра вранці думаю з'їздити до Шатилівської криниці, і набрати водички ще й там. ;))


Фото: olga_den_f

Crossposts: https://olga-den-f.dreamwidth.org/522112.html

Tags: Свята з давен
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 10 comments

Recent Posts from This Journal