olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Трішки історії : мрії Катерини ІІ про стврення нової імперії на уламках розгромленої Турецької

к

Загарбання чужих територій і мрії про збільшення імперії - у крові росіян з прадавных часїв.

... Російській імператриці Катерині ІІ в останній чверті XVIII ст. вже ввижалася нова Візантія з Константинополем як столицею, з повним розгромом Турецької імперії і створення на її уламках нового грецького королівства або нової Візантійської імперії на чолі з її онуком, якому й ім’я дали на честь цього проекту — Костянтин. Вже карбували нагородні срібні медалі із зображеннями повалених мінаретів Константинопольської Святої Софії і з хрестом, що заступає півмісяць, висунуто армії на південь і флот в Середземне море, аби підпалити Туреччину «з чотирьох кутів», як писала сама імператриця, — з Кавказу, Криму, Молдавії, Греції.

Перемога при Чесмі, здобута російським флотом, перемоги російської армії на суші — здавалося, ось-ось призведуть до остаточного торжества «грецького проекту». Проте втрутилися європейські країни. Росія стикнулася з «санкціями XVIII століття» і різко стримала свій войовничий запал. Катерина отримала замість Константинополя лише невеликі територіальні поступки з Кючук-Кайнарджийського миру — вільний вихід безпосередньо в Чорне море через Дніпровсько-Бузький лиман. 18 червня 1778 року в гирлі Дніпра було закладено місто Херсон. Воно стало центром флоту на Чорному морі, без якого не можна було утримати набуте. Засновано нові міста — Катеринослав (Дніпропетровськ), Луганськ, центр металургії і виробництва зброї, виведено спеціальну нову «орловську» породу коней для гусарських і уланських полків.

ПЕРШЕ «ПРИЄДНАННЯ» КРИМУ

До реалізації «Грецького проекту» повернулися через п’ять років після першого «приєднання» Криму, що відбулося 28 квітня 1783 року. Цього ж року невелика російська ескадра увійшла в Ахтиарську бухту, а з 10 лютого 1784 року військово-морська база, розташована на місці розвалин старогрецького Херсонеса/Херсона стала іменуватися містом Севастополем.

Крим прискорено «еллінізується», нарікається Тавридою, перейменовуються міста: Гезльов на Євпаторію, Кафа на Феодосію, Ай-Мечеть на Сімферополь. На місці Хаджибея «виникає» Одеса тощо.

Знову до Росії застосовують «європейські санкції», чергова пауза і чергова російсько-турецька війна, черговий дипломатичний демарш Європи і так до апофеозу-апофігею «Грецького проекту» серпня 1914-го, коли Перша світова війна починалася під гаслом «поставимо православний хрест над Святою Софією».

Поставили? Впала сама Російська імперія, розгубивши і свої хрести разом із храмами...
Валерій Снєгірьов

Tags: про Ординців
Subscribe

Posts from This Journal “про Ординців” Tag

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments