olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Субсидії для олігархів, або чому не дешевшає газ

*
Ціна імпортного газу за рік знизилася на третину, а тарифи на газ уряд досі не переглянув.
У квітні 2015-го газ для населення поорожчав у 3 - 7 разів.

Обгрунтовуючи нові високі тарифи, уряд стверджував, що блакитного палива власного видобутку не вистачає, тому потрібно закуповувати дорогий імпортний.

Але якщо навесні минулого року за російський газ ми платили по 315 доларів за тисячу кубів, то у бюджет на цей рік Кабмін заклав ціну імпортованого палива на рівні 225 доларів. Тобто за рік газ, що ми закуповуємо за кордоном, подешевшав майже на третину. А фактична закупівельна ціна, як зізнались урядовці, - менша ніж 200 доларів.

Зважаючи на таке падіння цін, тарифи на газ для населення теж мали б бути оперативно переглянуті - у бік зменшення.

Тоді чому цього не відбувається?

«Справді, вартість імпортного газу у 2015 році істотно зменшилася, на кінець року вона наближалася до 220 доларів за тисячу кубів, що мало би знайти своє відображення у тарифі для населення», - розповідає Максим Гольдарб, директор громадської організації «Публічний аудит».
За словами експерта населення споживає 20,8 мільярдів кубометрів газу, з яких 14 споживає безпосередньо населення і ще 6,8 потрібно на централізоване опалення та гарячу воду. При цьому в Україні видобувається 19,5 мільярдів кубометрів газу. Тобто, на всі потреби населення необхідно 20,8 мільярдів. Фактично є 19,5 мільярдів кубометрів газу власного видобутку. За офіційними даними не вистачає трохи більше як 1 мільярд.

Але є нюанс, з газу видобутого в Україні, населенню в 2015 році надано тільки 10,6 мільярдів кубометрів газу, решта газу віддається так званим інвесторам або олігархам за договорами про спільну діяльність. Також частина газу йде на технологічні витрати і втрати, реального обсягу яких не знає навіть уряд, який минулого року мав замовити проведення відповідного аудиту.
«Виходячи із вартості газу власного видобутку та ціни імпортованого (у середньому 5000 гривень за тисячу кубів), газ для населення має коштувати не більше як 3500 - 3750 гривень за тисячу кубометрів з урахуванням витрат на видобуток, транспортування і податків. Це справедлива ціна, враховуючи, що Україна має власний газ» - цитує Гольдарба «Експрес».

Також експерт звертає увагу на інші нюанси. Так зокрема, за словами прем’єра Яценюка, кожне третє домогосподарство сьогодні має субсидію. 85 - 90% субсидійних коштів споживача йде безпосередньо з бюджету на рахунки надавачів послуг. Особливо великі суми через підвищення тарифів переказують газовим господарствам, за якими, як відомо, стоять олігархи. Тобто субсидія - не що інше як перекачування грошей в їхні кишені. Адже субсидії живими грошима населення не отримує, кошти йдуть з державного бюджету на рахунки постачальників.

Крім того, населення масово не використовує призначені за субсидією куби. Тобто, гроші навіть за ці невикористані куби все одне йдуть надавачам послуг.

Враховуючи прогресуючу динаміку оформлення субсидій, якою так пишається пан Яценюк, можна констатувати, що кількість жебраків в нас зростає величезними темпами. Адже уряд запланував на 2016 рік понад 40 мільярдів гривень на субсидії (проти 24 мільярдів у 2015 році).

«У результаті такої політики та невелика частина населення, яка ще здатна оплачувати завищені тарифи, поступово перейде в категорію жебраків і поповнить чергу за субсидіями. Уряд обрав таку політику не тому, що так краще, а тому що так простіше. Не потрібно забирати газ в олігархів, не потрібно руйнувати напрацьовані корупційні схеми у сфері ЖКГ, не потрібно шукати ресурси для допомоги малозабезпеченим, а також - розвивати і нарощувати власний видобуток газу, адже можна газ імпортувати», - резюмує директор «Публічного аудиту».

Славко Пригода

Tags: Про газ, про Газ
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • © Велопрогулянка. ;)

  * © Сьогодні прогулялася з дачі в райцентр на велосипеді. Ну, там на базар, у супермаркети ... Проїхала не багато, всього 30 кілометрів, з зупинками…

 • © 14 вересня. Сьогодні Семен Літо продає.

  * © Сьогдні День Семена літопродавця. Недолюблює Семен літо, не подобається йому спека, і тому він кожного року, 14 вересня влаштовує торги - продає…

 • © 11 вересня. Останній день бабиного літа.

  * © Останній день бабиного літа. Був теплий але дув дуже сильний вітер і вихрилося. Закінчилося перше молоде бабине літо. Через два дні настане…

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments