olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

Чому Україна не повертає активи сім'ї Януковича ?

*
Минуло два роки, як втік з країни Віктор Янукович. Представники нової влади після перемоги Майдану привселюдно заявляли, що екс-глава держави, його сім'я і найближче оточення зуміли вивезти з країни мільярди доларів. Це підтверджує і дослідження авторитетної компанії з питань глобальної фінансової цілісності, за даними якої за роки правління Януковича та його соратників з країни було виведено більше $ 20 млрд.

Допомогу в пошуку мільярдів "сім'ї" Україні запропонували США, Великобританія, впродовж 2014-2015 років було підписано безліч міждержавних угод про проведення "пошукових робіт" за допомогою експертних груп з Франції, Швейцарії та багатьох інших країн.

Однак за даними Центру протидії корупції і ГПУ, за 2015 рік вдалося повернути лише 300 тисяч гривень. З них, за словами колишнього заступника генпрокурора Віталія Касько, гроші "сім'ї" 0 складають 0 гривень копійок.

"Щоб повернути кошти, необхідний, в першу чергу, вирок українського суду, що вступив в силу. І дуже бажано, щоб в ньому було прописано, що в результаті злочину викрадені державні кошти, які, в кінцевому рахунку, були переведені за кордон і заблоковані в певній країні. Якщо дотримані всі вимоги міжнародних договорів, такий вирок виконується, і починаються переговори між урядами двох країн, підключається виконавча влада і вирішується питання про долю конфіскованих активів: ... чи буде репатріація (повернення Україні повної суми) або ж тільки її частини (договір про розподіл конфіскованих активів) Уявіть собі, що це за процедура і скільки вона може тривати ", - пояснив Касько .

У деяких країнах, в яких соратники президента, який утік, тримали свої гроші, справи були розслідувані блискавично. Як заявила народний депутат Тетяна Чорновол, все, що потрібно було зробити українській владі - зажадати ці справи і клопотати про повернення мільйонів доларів в Україну. Однак, це не було зроблено. В результаті рахунки один за одним були розморожені, санкції зняті, а прізвища Януковича і його соратників зникли зі списків міжнародних розшукових структур.

Фактично заморожено і розслідування "схеми Колобова". У січні 2013 року перший віце-прем'єр України Сергій Арбузов і міністр фінансів Юрій Колобов відвідали США з "неофіційним візитом". Вони зустрічалися з представниками інвестиційного фонду Franklin Templeton, який потім почав активно скуповувати українські євробонди. В результаті фонд сконцентрував третину боргових зобов'язань України. Найбільший пакет в $ 5 млрд Франклін Темплтон купив на початку листопада 2013 року, якраз напередодні Майдану.

Підприємець і власник "Нової газети" Олександр Лебедєв висловлює припущення, що Колобов та Арбузов могли домовитися про розміщення у фонді грошей "сім'ї", "відмитих в ОАЕ, Гонконгу, Уругваю, на Кіпрі і так далі, для покупки євробондів України через "низові" 200 фондів зі знижкою 50% ".

"Янукович в той момент навіть в страшному сні уявити не міг, що трапиться через рік. Він був упевнений, що незабаром викупить їх за номіналом, але вже за гроші платників податків. Янукович розраховував, що його уряд отримає від Росії обіцяні $ 16 млрд і розплатиться по бондах, що знаходяться в Templeton тобто його "сім'я" на кілька мільярдів вже "відмитих" (як їм здається) доларів "заробила" б ще кілька мільярдів абсолютно легально ", - пояснять Лебедєв.

Американська громадськість зажадала від свого уряду ретельно вивчити цей фонд на предмет присутності корупційних грошей. Однак українська сторона не проявила фактично ніякого інтересу до цього питання.

А ось "сім'ю" підняття цієї теми, судячи з усього, чимало стурбувало. Близькі до колишнього керівництва НБУ "експерти" поспішили розповісти про помилковість версії, яка передбачає зв'язок "сім'ї" і Templeton. Зокрема, президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко в листопаді 2013 року стверджував, що зацікавленість американського інвестиційного фонду пов'язана лише з перспективністю українських євробондів, через два роки впевнено заявляв, що в цьому фонді немає грошей Януковича.

Чому ж слідство не ведеться? З одного боку, оголошення результатів завдало б удару по репутації фонду, чого не міг би допустити його керуючий Марк Мебіус, дуже впливовий, не тільки у фінансовому, а й в політичному плані. Мебіус визнаний "Королем десятиліття" (Forbes), увійшов до числа 50 найвпливовіших людей світової економіки за версією USA Today і 100 найвпливовіших людей світу за версією Asiamoney. Існує й інша причина. На даний момент є підстави стверджувати, що посередником, що допомагав скуповувати євробонди в інтересах "сім'ї", була компанія "Інвестиційний Капітал Україна" (ICU), якою на той момент керувала нинішня керівник НБУ Валерія Гонтарєва. Ця компанія позиціонує себе як найбільший керуючий активами публічних фондів в Україні. За результатами 2014 вона вийшла на друге місце в рейтингу Торговців ОВДП.

У лютому 2014 року компанія Гонтаревої виступила посередником в угоді купівлі-продажу цінних паперів між Аграрним фондом і "Брокбізнесбанком". На перший погляд держструктура і комерційний банк вчинили цілком законну угоду РЕПО. Аграрний фонд передав фінустанові свої ОВДП на суму трохи більше 2 млрд грн. Зворотний викуп планувався на початок травня. При цьому гроші фонд вирішив не забирати, а покласти на довгостроковий депозит, щоб заробити на відсотках! У свою чергу "Брокбізнесбанк" (нагадаємо, на той момент він належав Сергію Курченко), вирішив провернути таку ж угоду з Нацбанком, отримавши в обмін на ОВДП готівку. В кінцевому рахунку, в "Брокбізнесбанк" була введена тимчасова адміністрація, депозит "Аграрного фонду" згорів, а отримані з НБУ мільярди безслідно зникли. Уже будучи головною НБУ, Гонтарева визнала, що за оцінками ICU банку Курченко необхідно було як мінімум 3,5 млрд грн підтримки, щоб вийти "на нульове значення". Втім, суд виправдав ICU: в контракті виявилася застереження, що компанія не зобов'язана була повідомляти Аграрному фонду про ризики, пов'язані з операціями РЕПО. Представник групи "Депутатський контроль" нардеп Максим Поляков не виключив, що Валерія Гонтарєва може перебувати в змові з Януковичем і його представниками.

"Якщо ми говоримо про Гонтареву, то вона - найталановитіший менеджер по виведенню грошей з країни за часів Януковича Вона якраз тоді працювала, обслуговувала його компанії, тому при існуючому голові НБУ грошей ми не отримаємо ..", - Стверджує депутат.

Його колега Віталій Купрій вважає, що в української влади є всі механізми для повернення активів Януковича в країну.

"Вони цього не роблять свідомо Ось тому ми маємо 38 тисяч гривень повернення активів за минулий рік.", - Відзначив депутат.

"Фонд гарантування вкладів -... Це одна з найбільш корупційних структур Там страшна корупція, і про це заявляли багато політиків. Незрозуміло, яким чином він працює, як розподіляється майно. У мене є дані, що коли в банк входить тимчасова адміністрація і накладається арешт на депозити, то потрапити під гарантоване повернення цих вкладів можна тільки за хабар або відкат. Для таких людей немає різниці, злочинний режим чи ні. Для них головне -... їхні кишені, їм все одно, з ким заробляти гроші Це цинізм чистої води ", - зазначив Купрій.

У світлі подробиць, що випливли, стає зрозумілим, чому гроші Януковича не поспішають повертати в Україну. І агентство з розшуку активів, яке повинно почати роботу в червні поточного року, навряд чи прискорить процес. Адже для того, щоб гроші повернулися, потрібна політична воля перших осіб в державі. А якщо вищі чиновники не просто не зацікавлені в поверненні цих грошей, але, до того ж, всіляко перешкоджають цьому, Україна, швидше за все, ніколи не побачить мільярдів Януковича.

Володимир Сидоренко.

Tags: про Корупцію
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • © Пилова буря.

  * © Вчора (12 квітня) у нас була пилова буря. Світа Божого не видно було за пилюкою. Поля пересохші і сильний вітер змітав верхній шар ґрунту і…

 • © То пережитки давнини ...

  * Тарас Шевченко : - Село! І серце одпочине: Село у нашій Україні — Неначе писанка, село. Зеленим гаєм поросло. Цвітуть сади, біліють хати, А на горі…

 • © Проліски.

  * © Цвітіння триває. ;) Фото: olga_den_f Фото: olga_den_f

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments