Попередній матеріал про Стамбул тут ...
Продовження.

Фото: olga_den_f
© Поруч з Єгипетським обеліском, на Іподромі у Стамбулі стоїть Змієвидна колона. Її туди привіз Константин Великий ( 324 - 227 ) з дельфійського святилища Аполона у Греції.
Пам'ятник символізує перемогу грецьких міст - держав над персами при Саламісі ( 48о рік до нашої ери ) і Платеях ( 479 рік до нашої ери )
Колись ця колона мала три зміїні голови і величезного котла з золота. Але котел, що і не дивно ;)) зник безслідно, ще до перевезення її у Стамбул.
Зараз колона має 29 витків переплетених між собою трьох змій. Всередині вона пуста. Голови змій розрушилися, а були вони після 36 - 32 витків, і дивилися у різні боки.
На колоні присутні написи з назвами прадавньогрецьких королівств.
За легендою, король Спарти спочатку вигравірував на колоні соє ім'я з описом перемог. Але інші грецькі королі обурилися таким вчинком корля Спарти і той був змушений витерти приписані собі перемоги. В результаті було прийнято рішення вписати імена всіх учасників великих боїв.
В візантійський період пам'ятка використовувалась як фонтан, і складалася з 29 мереживних поглиблень на бронзовій основі.
В оригіналі колона мала 6,5 м довжини і 3 м глибини. Зараз же вона має 5,3 м в висоту.
Османський історик Челембі стверджує, чо колона колись мала захищати Стамбул від нашестя різних змій і скорпіонів. Переказ говорить, що один з яничар зірвав голову змії, і зтих пір Стамбул почав потерпати від нашестя різних змій і вредоносних комах.
На мініатюрі Наккашбаши Османа ( 1550 - 1590 ), що був художником султана Сулеймана Величнішого, датованій XVI, зображені стрільці з луків, що ціляться у зміїну голову.
В османський період голови змій були збиті камінням, і тимчасово втрачені.
Пізніше, під час проведення реставраційних робіт в Айя - Софії, Г.Фоссаті, знашов фрагмент нижньої челюсті однієї із змій.
На сьогодні одна з цих голів знаходиться серед експонатів Стамбульського Археологічного музею, а ще одна у Британському музеї у Лондоні.
Далі буде ...
https://olga-den-f.dreamwidth.org/90854.html
Journal information