olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

© Cвято Івана Купала. Купальські дива.

© Сьогодні свято Івана Купала. Одного разу на дачі, за ідеєю моєі сусідки, ми святкували Івана Купала, згідно зі стародавніми звичаями.

Напередодні, 6 числа, сусідка з своїми дітьми зробили Купала - це така лялька, яка уособлює у собі стихію Вогню, і Марену - уособлення стихії Води у вигляді гілки дерева, прикрашеної яскравими срічками, штучними квітами, тощо.

Згідно стародавнього звичаю, ввечері 6-го числа липня, потрібно запалювати Купальське вогнище, а трісочки для нього обов'язково повинен дати кожен двір. Тож ми наклали велику купу трісочок, влявши по жмутку по сусідах : у когось менше, у когось більше, але купа вийшла добряча.

Малі хлоп'ята викопали на вигоні, траншейку глибиною десь сантиметрів 40 - 50 і шириною стількиж, у вигляді замкнутого кільця, внутішня частина якого залишилась не копаною у вигляді кола діаметром десь метра півтора. Зробивши таким чином стіл біля якого можна було зручно всістися опустивши ноги у траншейку.

Впоравшись з атрибутикою ми почали готувати святковий стіл, кожен у себе вдома. Це щоб потім, прихопивши кожен хто що захоче, зібратись за столом у тієї ж таки сусідки.

А під цю пору на наших городах уже і молода каропелька, і огірочки, і кабачочки, і часничок, і цибулька, ... , а в садочках - малина, вишні, черешні ... одним словом : стіл можна накрити на славу ! До того ж молочко від тутешніх корівок та кізочок ! От же, приготували ми овочі в різному вигляді, наварили вареників з вишнями і зварили узвар зі свіжих фруктів.

Десь о 16:00-ій, я ще й кабачки не всі досмажила, чую біля хвіртки співають :

Купалочка з Купала йде.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Купалочка три війська веде.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Перше військо - хлоп'яточка.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Друге військо - дівчаточка.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Треті військо - молодиці.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

А хлопці ідуть, іграючи.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Дівчата йдуть, співаючи.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Молодиці йдуть, плачучи.
Купала на Йвана! Купала на Йвана!

Я вискочила, сказала : " Зараз біжу ! ", і галопом закінчівши мороку з кабачками, вхопила того-сього зі страв і - до сусідів ! Тут уже всі в зборі, сидять за столом під напином. Так ми з купальськими піснями посмакували всіх страв. А тут хмарки з усіх сторін почали збиратися, а у нас пісня :

Кругом Мареноньки ходили дівоньки,
Стороною дощик іде.
Стороною,та й на мою роженьку червону.| (2)

Ой, на морі хвиля, при долині роса,
Стороною дощик іде.
Стороною, та й на мій барвіночок зелений.| (2)

Сьогодні Івана, а завтра Купала,
Рано-вранці сонце зійде.
Рано-вранці, та й на мою роженьку червону.| (2)

Ой на морі хвиля,при долині роса,
Рано-вранці сонце зійде,
Рано-вранці, та й на мій барвіночок зелений.| (2)

Дощик таки пройшов, але без вітру і шкоди не наробив. Для огородини добре, от тільки одна шкода - наші трісочки намочив ! А є така прикмета : якщо Купальське вогнище з першого чірку сірника спалахне, то для того краю (села або вулиці), де його підпалюють весь рік буде благодатним. Якщо ж не з першого - це віщує неприємності.

І ось настав момент підпалу багаття. Набрали ми купу сухого паперу і пішли підпалювати наші мокрі, після дощіку, тріски. Підпалювач перехрестився, чиркнув сірником, підпалив папір і ..., що ж ви думаєте ? ... Наші тріски спалахнули одразу і дружно, ніби того дощу і не бачили !!! Диво 1 )))


Фото: olga_den_f.

Ми продовжили святкування вже біля вогнища. Через багаття пострибали, під кінець поклали у вогнище Купала нашого, тобто повернули символ Вогню у свою стихію за звичаєм.

А ще ж треба втопити Марену, тобто повернути її у рідну стихію Води. І тут запитаннячко : "Де ж її топити ? " Річка у нас є, з височенькими, десь метра з півтора, берегами, та от тільки води у ній глибиною сантиметрів 30, аж ! " Старій жабі по коліно ". Та діватись нікуди, пішли ми топити ту Марену з піснями.

Підходимо до річки, і ..., знову диво ! Наша річка наповнена водою по вінця берегів ! Просто ніби і не наша річка а якась загадкова ріка ! Утопили ми свою Мареноньку і пішли додому з піснями :
- Потонула маренонька, потонула, наверх тільки кісонька і зринула ...

P.S. На ранок з'ясувалося, що у сусідньому селі, звідки бере початок наша річка, пройшов добрячий ливеняка. І ставок який там є, вийшов з берегів і наповнив, нам на подив, нашу малу річку з високими берегами ...©
/ olga_den_f /; З мого архіву ... :

Зі святом Івана Купала Вас !
Tags: СвЯта*
Subscribe

Posts from This Journal “СвЯта*” Tag

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments