" Ніченька Петрівочка минає,
Половини Літечка немає ..."
- співають з давніх давен в Україні, адже це свято припадає майже на самісіньку його середину.
© Свято це християнське, але як і багато інших, переплетете язичництвом. Тож за народними віруваннями, з прадавніх часів вважалося що святі Петро і Павло пильнують за своєчасним збором урожаю зернових. А ще вони є захисниками свійських тварин, тому цей день особливо вшановують пастухи. У цей день пастухи брали з собоюна на обід святкову їжу - Мандрики. Ці смаколики випікалися напередодні. У різних областях України вони відрізнялися, але обов'язковою іх складовою завжди був сир. Де інде це були просто сирники, в деяких місцевостях пампушки з сирно-масляного тіста, а в деяких ось такі пундики з сиром :

Рецепт :
Тісто: борошно - 600 г., яйця - 3 шт., Вершкове масло - 200 г., цукор - 30 г., сіль - 5 р, сметана - 100 г.
Начинка: сир - 800 г., сметана - 200 г., яйця - 2 шт., Вершкове масло - 50 г., сіль - 5 р, цукор - 50 г.
* Борошно просіяти, додати яйця, вершкове масло, цукор, сметану, сіль і замісити тісто.
* Сир розтерти, додати сметану, яйця, підігріте масло, сіль, цукор і розмішати.
* Тісто розкачати тонким шаром, вирізати кружальця, покласти зверху начинку з сиру, защипнути краї, змастити яйцем і випікати в духовці.
Про мандрики існує легенда :
Ніби саме 12 липня, Петро і Павло ішли полями, оглядаючи : "Чі всі ґазди як слід біля зернових пораються ? " А з собою взяли мандрики, щоб поласувати під час обіду. Ходячі полями, вони стомилися і вирішили перепочити, та й задрімали. А тим часом, Зозуля вкрала одну мандрику і хотіла її швиденько з'їсти, щоб ніхто не помітив її дрібого злочину. Та так поспішала, що аж удавилася нею, і після того ласування перестала кувати. Так і по сьогоднішній день, усі Зозулі перестають кувати після цього дня.
А почути кування зозулі після Петра вважається лихим знаком, тому говорили: " Нехай зозуля кує до Петра, а на Петра ми їй мандрик понесем, щоб згадала злочин роду свого пернатого та й затихла ".
Ну і, звичайно ж, не обходилось без спостереження за погодою, адже від неї так багато залежить у сільському господарстві : "Як на Петра сльота, то буде вдругій половині літа багато болота", а "Як спека, то подальше літо буде без злив, а на Різдво буде тріщати мороз".
А ще, під цю пору літа, як правило найтепліші дні і ночі, і змерзути може лише поганеньке ( слабеньке ) поросятко. ;)) Звідси пішла приказка про того, хто мерз у теплу погоду : " Поганому поросяті і в Петрівку холодно ".
Зі Святом усіх, хто мене прочитає ! Щастя Вам, удачі, здоров'я ! Та шоб не мерзли, навіть у великий мороз ! ;))©
https://olga-den-f.dreamwidth.org/125823.html
Journal information