Рівне – Глиняну писанку, виготовлену 950 років тому, вдалося знайти археологам на березі водосховища у Демидівському районі Рівненщині. Експедицію здійснив Інститут археології Національної академії наук. Керівник експедиції, заступник директора Інституту археології НАН України Денис Козак зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода, що унікальна знахідка збереглася таким чином, що «ніби вчора зробили».
– Це початок 12-го століття, Київська Русь. На Волині це перша ціла настільки старовинна писанка. Раніше в курганах знаходили шматочки. А це таке цілесеньке… Ціна йому неймовірна. І ще калатає – так, ніби вчора зробили… Глибоко етнографічна річ. По ній хвилі – як символ води, і символ родючості – колоски. Закладали в це сакральний смисл, безперечно. Вони туди камінець клали, потім заліплювали глиною, і виходила така колотушка. Вважалося, що мало магічну дію.
– Нинішнє літо врожайне на писанки – на Львівщині віднайдена півтисячолітня писанка на гусячому яйці. А тут – диво з глини ... Чи є ще щось подібне в Україні?
– Я робив у Монреалі виставку з української історії найдавніших часів. Вони молили: дайте нам писанку. А не було ніде. Є в Національному історичному музеї 5 штук. З них лише дві знаємо, звідки. Кілька штук є в давньоруських містах Західної України.
– Де зберігатиметься нинішня знахідка?
– Я вважаю. що воно має бути там, де воно знайдене. Це ж чудо – від нього віє чимось давнім таким ... До речі, в наших писанках так само – от я робив писанки – так само дерево малював. Причому цей майстер чи майстриня гарно це зробила – це ж поліровка, фарба така, і збереглася як довго – майже тисячу років.
Звідси :
Journal information