Чому саме восени потрібно садити часник? Садити часник потрібно восени тому, що час дозрівання часника 9 місяців, якщо ми посадимо часник весною, він не встигне дозріти до осені, цибулини будуть малими, а такий часник довго не полежить, зігниє.Отже, садити часник потрібно восени, під зиму. Найкращий час для посадки часника - за 30 – 40 днів до морозів, за цей час цибулини часника дадуть коріння, і утвориться хороша коренева система, яка проникає в грунт в глибину на 10-15 см, але при цьому не з'являється листя. Якщо часник посадити запізно, він погано вкоріниться і погано перенесе зиму, може вимерзнути, а весняні сходи будуть слабкі та рідкі. Для посадки часника під зиму виберіть добре визрілі просушені цибулини. Але якщо ви вирішили вирощувати часник з насіння, а не із зубців, то сіяти їх можна в квітні.
Підготовка місця і грунту для висаджування часника
Місце для часника вибирайте сонячне без нахилу чи западин. Найкращими попередниками є бобові, гарбузові, зелень і капустяні культури, а от після часника, цибулі та картоплі часник садити не рекомендується, через однакових шкідників і хворіб, які гальмують розвиток головок часника. Дотримуйтесь чергування городніх культур та сумісництву на грядці.
Часник потрібно садити на окремій грядці, яку потрібно перекопати і підживити за 10 днів до висаджування часника, грунт повинен осісти. Якщо посадити зубки часника відразу в перекопаний грунт, вони при осіданні землі будуть надто глибоко, це затримає їх процес укорінення, зубки будуть відчувати брак повітря, а навесні витратять багато сил на проростання зелені, що значно знизить врожай. Перекопувати грунт потрібно на глибину штику лопати (20- 30 см) з додаванням добрив (перегній, компост, курячий послід) з розрахунком в 5л добрив на 1 м кв., ще додайте мінеральні добрива в розрахунку 60 г на 1 м кв. або дерев’яний попіл 200 г на 1 м кв. Свіжий гній вносити не можна!
Вибір та підготовка посадкового матеріалу
Для висаджування вибирайте зубчики здорові (щільні, м’які ) в оболонці, без вм’ятин, тріщин, без гнилі або цвілі, зовнішня оболонка повинна бути непошкодженою (якщо оболонка зубчика часника пошкоджена або відсутня, він стає більш сприйнятливий до всіх хворіб і природніх несприятливих факторів, і головка часнику буде погано зберігатися). Чим більший зубок, тим більша буде головка часника. Не садіть хворі зубчики!
Якщо на одній головці часника зубчики сильно відрізняються за розмірами, мають подвійну вершинку або два зубчика разом в одній оболонці - це означає, що сорт часника виродився і гарного врожаю з такого посадкового матеріалу не буде. Придбайте новий сорт часника.
Обробка зубчиків часника перед висаджуванням
Зробіть 1% (1 ч. ложка на 1 л гарячої води) розчин мідного купорусу і замочіть зубчики часника на 20 – 30 хв.
Як садити часник
* На підготовленій ділянці роблять заглибини (борозни) прямі, колоподібні, залежить від вашого бажання.
* Глибина висаджування повинна бути у 2 висоти зубчика.
* Відстані між великими зубчиками - 12-15 см один від одного, дрібні - 8-10 см. Відстань між рядами повинна бути 20 см, для зручності прополювання і спушування грунту.
* Силою вдавлювати зубчики часника небажано, тому що коріння виштовхують зубок до поверхні, вони можуть вимерзнути.
* Після висаджування розрівняйте поверхню грядки, присипте місце висаджування часника мульчою (листя, тирса, солома ...) 2-охсантиметровим шаром.
Догляд за часником протягом весняно-осінього періоду
Догляд за часником весною полягає в зніманні укривного матеріалу після загрози нічних морозів, своєчасному прополюванні, поливі, підживленні.
* Підживлення. Як тільки з'явиться перша зелень, внесіть в грунт азотні добрива - розчин пташиного посліду. Наступну підгодівлю робіть у червні-липні - 200 г дерев'яного попелу на 10 л. Часник краще підгодовувати органічними добривами.
* Полив та прополювання. Полив часника у фазі активного росту повинен бути рясним, у фазі дозрівання головки - помірний , а якщо стоїть дощова погода, то необхідність у додатковому зволоженні відпадає, оскільки надлишок вологи в другій половині вегетаційного періоду провокує хвороби і випрівання цибулин. Після поливу або дощу землю спушують, а бур'яни видаляють.
Обрізка стріл часника.
Наприкінці червня часник починає викидати стрілки, які необхідно виламувати ще до того, як вони досягнуть висоти 10 см, інакше головка буде дрібна.
Збір врожаю часника
Викопувати часник потрібно тоді, коли масово пожовтіє нижнє листя (кін. липня -поч. серпня), в суху сонячну погоду. Викопані цибулини часника висушують на сонці протягом 4-5 днів, очищають від грунту, обрізають корінці і вкорочують стебло до 10-20 см. Не дозволяйте часнику перестигати - його головки від цього розпадаються в грунті.
Journal information