olga_den_f (olga_den_f) wrote,
olga_den_f
olga_den_f

10 вражаючих фактів про гігієну в Стародавньому Єгипті

*


Є помилкова думка, що в стародавньому світі у людей було дуже розмите уявлення про гігієну і за чистотою і запахом свого тіла вони практично не стежили. Але вчені впевнені, що древні єгиптяни були вельми просунутої цивілізацією не тільки в плані будівельних технологій, але і в плані гігієни.

1. М’ятний подих

Хесі-Ре вважається першим в світі стоматологом, який працював під час фараона Джосера близько 1600 до н.е. (Під час Третьої династії Єгипту). Проте, перші свідоцтва про стоматологію сходять до 3000 р до н.е. Був знайдений папірус-керівництво з докладними інструкціями про те, як вилікувати рани в роті. Саме в цей час зародилася стоматологічна хірургія. А «для тих, чиє дихання пахло так погано, як пахви нижчого класу», рекомендувався гранульований мед в поєднанні з відваром трав і спецій.

2. Паразити

Єгиптяни активно намагалися боротися зі шкідниками і паразитами. У спробі позбутися від головних вошей, чоловіки, жінки і діти голили свої голови, а жерці і інші люди з вищого суспільства – видаляли волосся по всьому тілу. Але крім тимчасових процедур, таких як стрижка, єгиптяни також використовували прообрази репелентів. Наприклад, вони розбризкували розчин соди і солі у себе в будинках, щоб позбутися від бліх.

3. Обрізання

Хоча антропологи розходяться в думках щодо походження обрізання крайньої плоті, вони впевнені, що ритуал практикувався в Єгипті ще в 4000 році до нашої ери. Масові церемонії обрізання проводилися серед юнаків до 15 років і були призначені як для обряду статевого дозрівання, а також заради чистоти. Деякі антропологи стверджують, що процедура виникла як знак осквернення або рабства. Насправді, полонених воїнів в стародавньому Єгипті раніше кастрували, але це часто призводило до летального результату. Тому рабам почали просто обрізати крайню плоть.

4. Дезодорант

Єгиптянам часто приписують винахід першого дезодоранту. Вони намагалися позбутися неприємного запаху поту за допомогою різних спецій, таких як цитрусові і кориця. Шляхом змішування численних ароматів, в тому числі квітучих вічнозелених чагарників ріжкового дерева, вони робили натуральні дезодоруючі гранули, які носили під пахвами. Крім того, щоб позбутися від неприємного запаху, вони виголювали волосся під пахвами.

5. Стародавні рецепти

За дві тисячі років до Хесі-Ре, першого в світі стоматолога, єгиптяни, а також вавилоняни використовували свою власну версію зубної щітки, яку робили з гілочок з размочаленнимі кінцями. Ці примітивні зубні щітки виявляють в гробницях поряд з муміфікованими залишками їх власників, які датуються 3500 до н.е. Що ще більш дивно те, за 1500 років до цього єгиптяни використовували пасту для чищення зубів. У Національній бібліотеці в австрійському Відні знаходиться колекція папірусних документів, в якій можна знайти найстаріший відомий в світі рецепт зубної пасти, що складається з висушеного квітки ірису, солі, перцю і м’яти.

6. Аксесуари

Увага єгиптян до свого зовнішнього вигляду видно за змістом їх могил. Ще в Давньому царстві з їх власником ховали різноманітні косметичні аксесуари. Наприклад, зустрічалися декоративні шпильки і гребені зі слонової кістки і срібла, бронзові пінцети для надання форми брів і золоті бритви. Також повсюдно знаходили поліровані мідні дзеркала з хитромудрими витонченими ручками, які клали під голови померлого або перед їх обличчям.

7. Профілактична медицина

Профілактична медицина була настільки ж важлива для єгиптян, як і будь-яка інша міра, яку вони робили, щоб зберегти своє здоров’я і запобігти поширенню хвороб. У цьому плані вони робили упор головним чином на свій раціон. Наприклад, єгиптяни включали в раціон своїх робочих цибулю, часник і редис, які надзвичайно багаті алістатіном, аліцином і рафанініном – природними потужними антибіотиками.

8. Макіяж очей

Чарівний макіяж очей, який став втіленням давньоєгипетського гламуру, насправді служив не тільки для марнославства. При аналізі 52 зразків стародавньої косметики вчені виявили, що велика частина речовин на основі свинцю, що використовуються в єгипетській косметиці, збільшувала рівень оксиду азоту в клітинах шкіри людини на 240%. Важливим є те, що оксид азоту підсилює імунну систему, щоб допомогти боротися з хворобами. Це мало особливе значення в тропічних болотистих районах, таких як Ніл, де лютували очні інфекції.

9. Медичні знання

У «папірусі Еберса», що датується 1500 до н.е., єгиптяни описували милоподобні матеріали, які робили за допомогою лужних солей, а також рослинних і тваринних жирів. Це речовина використовувалася не тільки для миття, але і для лікування шкірних захворювань. Насправді, «папірус Еберса» включає в себе цілих 877 рецептів, а також перший документований опис пухлин.

10. Жінки-лікарі

У той час, коли жінки були дуже обмежені з точки зору свободи вибору, єгиптяни відрізнялися від інших цивізізацій, в тому, що освічені жінки мали право працювати в будь-якій області за власним вибором. Жінки лікарі найчастіше займалися акушерством. При цьому вони використовували різні відвари. Наприклад, перший відомий тест на вагітність існував саме у єгиптян, а для нього були потрібні ячмінь та жито (пшениця). Жінки повинні були мочитися на ці зерна кілька днів і якщо ні ячмінь, ні жито не починали проростати, то це означало, що жінка не вагітна. Що цікаво, сучасні вчені підтвердили: сеча у невагітних жінок пригнічує ріст зерен.

Tags: Історичні Факти.
Subscribe

promo olga_den_f march 19, 2016 17:35 13
Buy for 200 tokens
​* ( Розповідь жінки буде написана мовою - оригіналом, тобто суржиком Луганської області. ) Мені треба було проконсультуватися у лікаря, і дали мені направлення у обласну лікарню. Я підійшла до кабінету в якому йшов прийом. Біля кабінету сиділи на стільцях і стояли люди, я зайняла чергу. Раптом…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments